Biofeedback a EEG neurofeedback sú považované celosvetovo za  veľmi úspešné terapeutické metódy. V súčasnosti existuje množstvo biofeedbackových a neurofeedbackových tréningových programov pre optimálny výkon, ktoré preukázali dobré výsledky pri riešení širokého spektra ťažkostí a porúch.

Rozdiel medzi biofeedbackom a neurofeedbackom

Biofeedback predstavuje využitie citlivých senzorov na meranie fyzických reakcií v tele a ich spätnú väzbu s cieľom pomôcť zmeniť reakcie tela na záťažové situácie. Spätnú väzbu je možné  sledovať na obrazovke počítača alebo počúvať zvukovú spätnú väzbu.

Možnosti liečby biofeedbackom

Rôzne typy biofeedbacku sa používajú na liečbu rôznych fyzických a emocionálnych problémov. Napríklad:

  • Elektromyografický biofeedback (EMG) sa môže použiť na liečbu bolesti hlavy pochádzajúcej zo svalového napätia, ako aj bolesti krku, bolesti čeľuste apod.
  • Teplotný biofeedback pomáha naučiť sa zvýšiť prietok krvi do rôznych častí tela. Pomôcť môže u ľudí, ktorí majú poruchu regulácie teploty.
  • Biofeedback kožnej vodivosti meria tendenciu tela prejsť do reakcie typu boj alebo útek, čo môže mať pozitívny liečebný efekt po traumatickej udalosti.
  • Pneumografický biofeedback (biofeedback dýchania) je metóda používaná na meranie hrudného a brušného dýchania. Tá môže pomôcť naučiť sa dýchať hlbšie a pravidelne, aby sa zlepšila schopnosť relaxácie.
  • Biofeedback variability srdcovej frekvencie uvádza kardiovaskulárny a fyziologický systém do harmónie, čo môže pozitívne ovplyvniť stavy, ako sú depresia a úzkosť.
  • EEG biofeedback alebo neurofeedback mozgových vĺn je forma biofeedbacku, pri ktorej sa povrchové elektródy umiestňujú na pokožku hlavy na meranie špecifických frekvencií mozgových vĺn a poskytujú jednotlivcovi spätnú väzbu. Môžete sa naučiť potlačiť alebo zvýšiť špecifické frekvencie mozgových vĺn, čo vám umožní naučiť sa sústrediť sa, relaxovať a zvýšiť flexibilitu myslenia.

Neurofeedback patrí medzi psychofyziologické metódy, využívajúce princíp biologickej spätnej väzby na optimalizáciu aktivity mozgu. Je založený na tom, že prostredníctvom spätnej väzby, ktorú človek dostáva a ktorá ho informuje o jeho aktuálnej úrovni mozgovej aktivity, dokáže túto vedome meniť, regulovať žiaducim smerom. Prebiehajú tu procesy učenia, na základe operačného podmieňovania.  Výhodou neurofeedbacku je, že ide o neinvazívnu metódu, pomocou ktorej trénovaný získava vôľovú kontrolu nad svojou mozgovou aktivitou a vytváraním žiaducej EEG krivky dochádza k zlepšeniu fungovania jeho mozgu.

Primárne frekvencie mozgových vĺn, ktoré sa merajú, zahŕňajú frekvenciu delta, theta, alfa, nízka beta a beta. Rôzne frekvencie mozgových vĺn sú spojené s rôznymi stavmi a rôznymi poruchami. Napríklad jedinci s traumatickým poranením mozgu majú často veľa theta vĺn alebo nízkofrekvenčných mozgových vĺn. Poruchy pozornosti tiež odhaľujú vysoké hladiny theta. Cieľom tejto liečby je naučiť jednotlivcov flexibilne sa pohybovať v rámci určitých stavov mozgových vĺn, aby sa zvýšil ich  výkon. Ak sú hladiny theta príliš vysoké a nemôžete sa sústrediť, daná metóda vám pomôže naučiť sa potlačiť túto vlnu a zvýšiť alfa a beta frekvencie, čo vám umožní byť viac sústredený. Pri poruchách pozornosti sa často krát využíva aj tréning senzomotorického rytmu (SMR).

Výhody získané z biofeedbacku a neurofeedbacku

Výhody biofeedbacku závisia od zručností, ktoré sa chce človek naučiť. Môžete sa napríklad naučiť zahriať si ruky, čo môže následne znížiť váš krvný tlak alebo zmierniť migrény. Tým, že sa naučíte uvoľňovať svaly na tvári, krku, ramenách a chrbte, možno budete schopní odstrániť alebo znížiť tenzné bolesti hlavy, bolesti čeľuste, bolesti chrbta alebo zatínanie a škrípanie zubov. Tým, že sa naučíte prejsť do relaxačnej reakcie, nie do stresovej reakcie, môžete znížiť úzkosť.

Výhody neurofeedbacku sú mnohé. Napríklad sa môžete naučiť meniť frekvencie mozgových vĺn, aby ste znížili tzv. hmlisté myslenie a zvýšili sústredenosť a kognitívnu výdrž.

Obe metódy sa využívajú v nasledujúcich oblastiach:

  • Hyperaktivita a poruchy pozornosti (ADD, ADHD)
  • Problémy s koncentráciou
  • Poruchy učenia
  • Depresia
  • Úzkosť
  • Chronická bolesť a chronická únava
  • Poruchy príjmu potravy
  • Nespavosť a poruchy spánku
  • Migréna
  • Narušený vývin reči prípadne nerovnomerný vývin psychických funkcií
  • Obsesívno-kompulzívna porucha (OCD)
  • Post-traumatická stresová porucha

V našom poradenskom centre sa venujú biofeedbacku a neurobiofeedbacku naše 2 psychologičky, ktoré absolvovali príslušné vzdelávanie v ABC Slovenský inštitút pre výcvik v KBT (jednoročné vzdelávanie Biofeedback a neurobiofeedback) a v EEG Biofeedback Institut Praha (PhDr.Jiří Tyl).